Kārļa Vītola personālizstāde “Ceļojums uz Ameriku”

No 2. oktobra līdz 21. oktobrim Kalnciema kvartāla galerijā būs skatāma jaunākā mākslinieka un režisora Kārļa Vītola personālizstāde “Ceļojums uz Ameriku”.

Trīspadsmitajā solo skatē galvenais medijs ir kameras acs – fotogrāfiju un video formātā – kas nofokusēta uz ārpusē dzīvojoša indivīda vientulību. Mākslinieks ir radījis izstādi par nenotikušu ceļojumu uz Ameriku, sasaucoties ar pašlaik aktuālajiem izolācijas apstākļiem, kas izjauc plānus un liek samierināties ar iztēlē pieejamām izvēlēm.

1989. gadā viņa vectēva, mākslinieka noformētāja Alekša Kalniņa Amerikas ceļojumā uzņemtie diapozitīvi apbūra topošo mākslinieku un režisoru Kārli Vītolu. Iedvesmojoties no debesskrāpju uzņēmuma, 1997. gadā Vītols radīja savu otro filmu par ambiciozu scenāristu, kurš vēlas iekarot Ameriku. 2020. gadā materiāls tika samontēts un ieskaņots, atklājot, kā kultūrā radītais iespēju zemes tēls lika 90. gadu jauniešiem maldīties starp sapņiem un realitāti, ilgām nomainot skumju rezignāciju.

Ciemiņam raksturīgā uzvedība ar kluso vērojumu un savu nošķirtības jeb neiederības sajūtu ir klātesoša kā vectēva fotogrāfijās, tā mazdēla akvarelējumos. Atšķirībā no Kalniņa ideālajām ainavām, gandrīz attīrītām no cilvēkiem, Vītols grafiku sērijā pievēršas Amerikas iedzīvotājiem. Viņš iztēlē sapludina nesen “google maps” izpētītos ielu skatus ar kultūrvēsturisku tēlu kolāžu, kurā no Amerikas vidienē sastopamajiem, pamestajiem nostūriem ir sastindzināti zeltrači, kovboji, ceļmalas moteļu viesi un saliekamo māju iemītnieki.

Aizraušanās ar Intas Rukas (1958) un Ansela Adamsa (1902 – 1984) foto darbiem, pamudināja melnbaltā akvareļa sērijā apspēlēt šim medijam raksturīgos elementus – klasisko foto kvadrāta formātu, smalkās pelēkās krāsas gradācijas, pozēšanu kameras priekšā, neiekadrētas sejas un it kā attīstīšanas procesā iegūtas vienas kompozīcijas variācijas. Viņa iztēlē sastaptie tēli dreifē starp stilizētiem komiksa varoņiem, reāliem cilvēkiem un mākslinieka patentētajiem mutantiem. Sapulcējušies amerikāņi gaidpilni noraugās uz izstādes skatītāju, cerot uz mirkli, kad tie atdzīvinās viņus iztēlē un ļaus apdzīvot, ne vairs tikai apciemot savu vietu.

Projektu papildina trīs radošās darbnīcas pusaudžiem un bērniem mākslas pedagoģes Evas Vēveres vadībā, par kuru norisi informācija sekos.

Ieeja izstādē un līdzdalība darbnīcās bez maksas.

Izstādes kuratore Sniedze Kāle.

Publicitātes attēlā izmantots Kārļa Vītola darbs “Šellija”, kuru dizainējusi Alise Inta Štrause.

Projektu realizē “Studija Kokles” un “Mākslas arsenāla pētījumu fonds”.

Izstāde tapusi ar ASV vēstniecības Latvijā un Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta un Valsts Kultūrkapitāla fonda finansiālo atbalstu. Paldies informatīvajiem atbalstītājiem – žurnālam “Ir” un portālam “Satori.lv”, kā arī tehnikas nodrošinātājam www.skanagaisma.lv

Kalnciema Kvartāla galerija atrodas Rīgā, Kalnciema ielā 35. Darba laiks no pirmdienas līdz sestdienai no plkst. 10.00 līdz 18.00.