Lekcija “Koka ēku maketēšana 1:1 mērogā ārtelpā” 2. jūlijā

2019. gada 2. jūlijā plkst. 19.00 Koka arhitektūras centrs aicina uz lekciju par koka ēku maketēšanu 1:1 mērogā. Lekciju vadīs Mg. arch. Egons Bērziņš.

RTU Arhitektūras fakultātē pašlaik tiek veidota mobilā maketēšanas darbnīca reālu koka ēku modeļu radīšanai ārtelpā – piemēram, vasaras skolu formātā u.tml. Lekcijas ietvaros ikvienam interesentam būs iespēja uzzināt, kas ir 1:1 maketēšana un kādas ir tās attīstības perspektīvas un piedāvātās priekšrocības koka ēku atjaunošanas jomā.

Kompaktās arhitektūras tēma līdz šim ir skatīta galvenokārt caur mājokļa parametru prizmu, kā arī lietojumu rekreācijai. Kaut arī tās emocionālos aspektus, sākot ar jau ar Le Korbizjē “hideaway”, reprezentē daudzu arhitektu objekti.

Kompakto mikromāju, jeb “Tiny-house” tēma piedzīvo popularitātes pieaugumu jaunā kvalitātē, kā pieprasījums pēc saprātīga minimuma un vieda, ilgtspējīga dzīvesveida. Līdztekus situācijām, kur ekstrēmi kompakti projekti piedāvā ekonomiskus risinājumus pārapdzīvotībai urbānā vidē (Honkonga u.c.), tiek demonstrēti ekskluzīvi dizaina koncepti. 


Arhitektūras fakultātē iegādātās mobilās darbnīcas iekārtu komplekts jau šovasar uzsāks eksperimentālu vasaras projektu mikromāju būvniecībai. Projekts paredz reālu mobilu dzīvojamo mikromāju būvēšanu dažādām vides situācijām – sauszemē, amfībijas tipa un peldošu, realizējot to atšķirīgos arhitektoniskos un būvniecības paņēmienos – karkasa, plātņu un kombinēto (vernakulāro).


Būvniecības procesā tiks iesaistīti gan studenti, gan lietotāji līdz ar to uzsākot procesu, ko iecerēts turpināt kā “arhitektūras skolu mērogā 1: 1”, kur profesionālu konsultāciju un kvalificētu meistaru vadībā tiek radītas eksperimentālas mobilas mikromājas.


Pilsētvides kvalitātes un kultūrainavas kontekstā tā būtu kvalitatīva intervence nelikumīgas būvniecības pārņemtajās un daudzviet degradētajās ģimenes dārziņu teritorijās, ar cieņu pret šo unikālo pilsētas dzīves tradīciju jaunā kvalitātē jaunā Rīgas teritorijas plānojuma līdz 2030.g. tiesiskajā ietvarā.


Pētniecība un monitorings paralēli maketēšanas un dizaina procesam veicinās procesa integritāti, zināšanu pārnesi un koprades procesu.


Lekciju vadīs Mg.arch. RTU pētnieks, sociālantropologs Egons Bērziņš.


Kopumā no maija līdz jūnijam Kalnciema kvartālā norisināsies sešas informatīvi izglītojošas lekcijas III ciklā „Lekcijas par Koka arhitektūras kultūras mantojuma saglabājamību un renovāciju”.


Lekcijas ieejas maksa 7 eiro/ 5 eiro (skolēniem, studentiem, senioriem), biļetes nopērkamas: bezrindas.lv.

Norises vieta: Vīnu veikala zāle, Kalnciema iela 35, Rīga.


Lekciju organizē nodibinājums „Koka Arhitektūras fonds”.

Pasākums notiek ar Rīgas domes un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu.