Rasas Jansones priekšlasījums-ekskursija 1. decembrī

2018. gada 1. decembrī plkst. 13.00 Kalnciema kvartāla galerijā norisināsies publisks pasākums – mākslinieces un izstādes “Rituāla vieta” autores Rasas Jansones ekskursija izstādē un priekšlasījums “Vislabākā no sievām “, veltīts veltīta feminisma diskursam vizuālajā mākslā un konkrēti ekspozīcijas darbos.

Priekšlasījums “Vislabākā no sievām” iezīmēs laulības institūcijas vēsturiskos līkločus, sevišķi pakavējoties Viktoriānisma laika paražās un tikumos, kad sievām bija jācer uz veiksmi un izdošanos pasaulē, kurā, piemēram, Anglijas un Amerikas likumdošana paredzēja, ka vīrs drīkst “mēreni palabot” savu sievu ar rīksti, kas nav resnāka par vīra īkšķi. Grūtā brīdī viktoriāņu sievas drīkstēja meklēt padomu tai laikā ārkārtīgi populārajos laulības dzīves manuāļos. Pārsvarā tie instruēja, kā sievietei kļūt pat “mājturības feju”. Kāds franču ārsts Ogists Debī savukārt aicināja sievas piekopt orgasma tēlošanu, jo šāda “nevainīga krāpšanās” ir pieļaujama ģimenes dzīves laimīgai nodrošināšanai. Kas īsti ir mainījies attieksmē pret laulības institūciju kopš viktoriāņu laikiem, garāmejot tiks pajautāts arī Flobēram, Tolstojam un Ibsenam.

Ieeja izstādē un dalība priekšlasījumā bez maksas.

Kalnciema kvartāla galerijā, Rīgā 2018.gada ir apskatāma izstāde “Rituāla vieta”; tajā ir eksponētas mākslinieces Rasas Jansones veidotās instalācijas, kas ir atceļojušas no autores personālizstādes Šauļu Mākslas galerijā, Lietuvā un pilnā apmērā Latvijā iepriekš nav bijušas skatāmas. Rasa Jansone savā mākslā mērķtiecīgi un konsekventi strādā ar tēmām, saistītām ar sieviešu pieredzēm un dzimtes jautājumiem. Viņa ir viena no retajām māksliniecēm Latvijā, kura nevairās tikt asociēta ar feminismu un ar savu darbību ievieš šīs kustības vērtības lokālajā vizuālās mākslas laukā.

Priekšlasījums un izstāde norisinās programmā “Iepazīsti Latvijas mākslas vērtības”. Programmas mērķis ir ļaut ikvienam interesentam uzzināt un saskarties ar mākslas parādībām Latvijā, kurās būtisks ir materiālais komponents un kas balansē starp mākslas, dizaina un arhitektūras laukiem. Programmu finansiāli atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds un Rīgas dome. Izstādē ar darbu deponējumu piedalās Latvijas Fotogrāfijas muzejs.

Kalnciema kvartāla galerija

Kalnciema iela 35, Rīga, LV-1046

P., O., T., C., P., S. Pl. 10.00-19.00; Sv. – slēgts.