Urbānais pavasaris 7.-28. martā

Sakarā ar vīrusa COVID-19 vīrusa izplatību un izsludināto ārkārtējo situāciju Latvijā, plānotais pasākums tiek atcelts.

--- 

Visu marta mēnesi Kalnciema kvartālā uzplauks “Urbānais pavasaris” – no 7. līdz 28. martam notiks vairāki pasākumi, kas iepazīstinās pilsētniekus ar aktuālām dārzkopības, sakārtotas pilsētvides un zero waste tēmām ar mērķi veicināt zaļa, plaukstoša pavasara ienākšanu pilsētvidē – pilsētas un piepilsētas mazdārziņos, uz balkoniem un jumtiem. “Urbānais pavasaris” sniedz idejas, ierosmes un piemērus, kā pilsētniekiem veiksmīgāk pieradināt dabu pilsētā un kā pielāgot un sapost savu piemājas teritoriju, lai tā iekļautos Rīgas kultūrvēsturiskajā ainavā. Tā ir arī platforma, ar kuru izcelt Latvijas sēklu nozīmīgumu un senču mantojumu, kā arī pulcēt sēklu lolotājus.

Savukārt RIBOCA2 darbnīcas turpinās iesākto diskusiju par klimata pārmaiņām un cilvēku mijiedarbību ar dabu. Darbnīcu laikā aicinām pievērsties jautājumiem par cilvēka attiecībām ar citu sugu pārstāvjiem no dažādu disciplīnu – filozofijas, etoloģijas un antropoloģijas – skatu punktiem, lai veidotu un attīstītu attiecības ar citām radībām, ar ko dalām šo pasauli.

Urbānā pavasara programma:

7. martā

Plkst. 11.00-14.00 iedvesmojoties no RIBOCA2 dalībnieka Tomasa Saraseno ilggadējiem pētījumiem daudzsugu ekoloģijā un it īpaši par zirnekļiem, Kalnciema kvartāla galerijā darbnīcas dalībnieki kopā ar “Domdara” skolēniem un skolotājiem veidos zirnekļu tīklus, pielietojot otrreiz izmantotus materiālus, kā arī pēc tam izmēģinās to efektivitāti ar viltotu mušu palīdzību. Darbnīcas ievadā dzirdēsim Ineses Ceras, bioloģijas zinātņu doktores, LU Bioloģijas institūta Bioindikācijas laboratorijas pētnieces stāstījumu par par zirnekļu dzīvi un tīklu vīšanu.

Plkst. 12.00-13.00 Brūnās mājas zālē notiks teātra apvienības “PERFOrācija” izrāde bērniem pēc Agneses Vanagas grāmatas “Plastmasas huligāni” motīviem, kas stāsta par divu apņēmīgu brāļu cīņu ar plastmasas maisiņiem. Izrāde reizē ir arī darbnīca, kurā kopā ar aktieriem, bērniem ir iespēja pašiem izpausties un pārstrādāt plastmasu. Izrāde ieteicama bērniem no 4 gadu vecuma. Izrāde notiks Brūnās mājas zālē.

14. martā

Plkst. 10.00-16.00 Kalnciema kvartāla Brūnās mājas zālē notiks Sēklu tirgus, kurā būs sapulcējušies aktīvākie Latvijas sēklu kolekcionāri. Sēklu tirgus mērķis ir vērst uzmanību uz Latvijai raksturīgām un saglabājamām augu šķirnēm, kā arī iespēja iepazīties ar dažādu sēklu kolekcionāriem, iegūt un mainīties ar sēklām.

Plkst. 11.00-14.00 RIBOCA2 darbnīcā stāstījumu par zirnekļu dzīvi un tīklu vīšanu vadīs Voldemārs Spuņģis – bioloģijas zinātņu doktors, LU Zooloģijas un dzīvnieku ekoloģijas katedras vadītājs, asociētais profesors un vadošais pētnieks. Savukārt kopā ar privātas skolas “Domdaris” audzēkņiem dalībnieki aicināti veidot zirnekļu tīklus no otrreiz izmantotiem materiāliem, ko vēlāk būs iespēja izmēģināt ar viltotu mušu palīdzību. RIBOCA2 darbnīcu cikls tiek organizēts, iedvesmojoties no gaidāmās Rīgas Starptautiskā laikmetīgās mākslas biennāles tēmām un procesiem, ko aktualizē biennāle un tās dalībnieki.

Plkst. 12.00-14.00 sēklu bibliotēkas idejas Latvijā aizsācēja Sandra Stabinge mācīs stādīt tomātus podiņā – darbnīcā izmantosim otrreizējās pārstrādes materiālus, piemēram, jogurta vai krējuma trauciņus, kā arī saldējuma kociņus, lai katrs varētu iestādītajai sēklas šķirnei norādīt nosaukumu un izcelsmi.

Plkst. 11.00-15.00 apmeklētāji kopā ar stikla mākslinieci Martu no “Ledenes” nesteidzīgā, meditatīvā noskaņā no maziem upcycle stikla gabaliņiem veidos pavasarīgas stikla ainavas uz baltām flīzēm, ar ko izrotāt balkonu, mazdārziņu vai mājas interjeru. Pēc nodarbības stikla ainavas ceļos uz “Ledenes” darbnīcu, kur tiks karsētas stikla kausēšanas krāsnī 12 stundas. Gatavās stikla glezniņas varēs saņemt pēc nedēļas. Dalības maksa: 5 eiro.

21. martā

Plkst. 11.00-15.00 kopā ar Āgenskalna aktīvo ģimeni Kristīnes Andresones un viņas meitas Irbes vadībā mācīsimies, kā uztaisīt savu māla podiņu un iestādīt tajā ziedus, ko vēlāk varēs pārstādīt savā mazdārziņā vai audzēt uz balkona balodzes. Dalības maksa: 3 eiro.

Plkst. 11.00-14.00 RIBOCA2 darbnīcā kopā ar privātas skolas “Domdaris” audzēkņiem dalībnieki veidos zirnekļu tīklus no otrreiz izmantotiem materiāliem, kurus vēlāk testēsim ar viltotu mušu palīdzību.


Plkst. 11.00-15.00 kopā ar “Ledeni” veidosim burtiņkrelles no stikla burtiem, kreļļu pērlītēm košās pavasara krāsās un maigos pasteļtoņos. Mazliet alfabēta, mazliet pacietības, mazliet meditācijas un burtiņkrelle gatava! Dalības maksa: 5 eiro.

28. martā

Plkst. 12.00-15.00 zīmola “Suns&Saule” māksliniece Kate Putniņa kopā ar Renāti Burovu iemācīs, kā pašiem izveidot urbāno dārzu savā dzīvoklī. No kokvilnas diega ikviens varēs uzvīt oriģinālu augu turētāju, ko vēlāk iekarināt savā istabā vai balkonā. Dalības maksa: 5 eiro.

Plkst. 11.00-14.00 Z/S “Vārpas” mācīs bērniem iesēt garšaugus un iedēstīt dažādus stādiņus, kurus varēs ņemt līdzi, lai tos izaudzētu uz savas palodzes.

Plkst. 11.00-15.00 atgūsim mundrumu pēc ziemas – Brūnās mājas zālē notiks zaļo kokteiļu meistarklase ar “Kalnup”. Pavasaris ir zaļumu laiks, kas ir īstais brīdis zaļo kokteiļu gatavošanai, tāpēc meistarklasē izmantosim dabā atrodamo – pienenes, nātres, balandas, gārsas, skābenes un visu, kas tajā laikā izaugs. Dalības maksa: 1,50 eiro.

Plkst. 11.00-14.00 notiks RIBOCA2 zirnekļu tīklu darbnīca ar Privātas skolas “Domdaris” audzēkņiem.