Urbānās leģendas 15. septembrī

15. septembrī 13.00-22.00 mēs sadarbībā ar Žaņa Lipkes memoriālu piedalāmies Eiropas Kultūras mantojuma gada svinēšanā un rīkojam pasākumu, kas akcentē koka arhitektūras un nacionālā kino mantojuma pieejamību. Atvērta vide, digitalizētas kinohronikas, restaurētas filmas, kā arī “Atmiņu dīdžeju” perfomance - Pārdaugavas un Ķīpsalas iedzīvotāju atmiņu stāstījumu radošs pārlikums - Jēkaba Nīmaņa un Maksima Šenteļeva jeb apvienības “Bērnu rīts” ritmos.

Programma:

Kalnciema kvartāls (Kalnciema iela 35)

Kalnciema kvartāla galerijā

Plkst. 13.00, 18.00, 19.30, Kino hronikas un kinožurnālu izlase (1924-1988)

Pilsētvide ar tās detaļām ir labākais laikmeta spogulis - programmā izlase no Valsts Kinofotofonodokumentu arhīva krājuma digitalizētās kinožurnālu, hroniku un dokumentālo materiālu kolekcijas.

Plkst 16. - 17.00 Atmiņu dīdžeji - apvienība “Bērnu rīts”

tiešsaise ar Žaņa Lipkes memoriālu, Divi atmiņu dīdžeji -, Maksis un Jēkabs, izspēlē dejojamos ritmos dokumentālas, vēsturiskas un improvizētas teorijas par Pārdaugavas vēstures lapaspusēm. Skaņas tiks ģenerētas Žaņa Lipkes memoriālā un tālāk translētas Kalnciema ielas kvartālā.

Kalnciema kvartāla pagalmā

Plkst 21.00, “Motociklu vasara” (spēlfilma, 1975), režisors Uldis Brauns, restaurēta versija

Režisors Uldis Brauns ir viens no slavenās Rīgas dokumentālās poētiskās kinoskolas pamatlicējiem. Savu rūpīgi izloloto un pa kadriņam izzīmēto vienīgo spēlfilmu - poētisku kino vēstījumu ātrumam un jaunībai uzņēmis melnbaltā estētikā. Māris (Pēteris Gaudiņš) savā 18 gadus dzimšanas dienā saņem dāvanā motociklu, ceļā apdzen kāzu mašīnu, un nozog bez mīlestības izprecinātu līgavu (Inese Jansone). Ātrums, kaislības, romantika, filmētas Kuldīgas apkaimē un pašā Kuldīgā, kuras vecpilsētā atrodas arī Kalnciema kvartāla Kuldīgas rezidence.


Žaņa Lipkes memoriāls (Mazais Balasta dambis 8)

Plkst. 13.00 , 17.00 Kinohroniku seanss (1934-1944.gads)

Ievadvārdi Lolita Tomsone

Izlase no Valsts Kinofotofonodokumentu arhīva krājuma digitalizētās kinožurnālu un hroniku kolekcijas, kas koncentrētā un tāpēc arī emocionāli iespaidīgā veidā spilgti parāda vissarežģītākos satricinājumus 20. gadsimta Latvijas vēsturē desmit gadu laikā

Plkst. 16.00-17.00 Atmiņu dīdžeji - apvienība “Bērnu rīts”

Divi atmiņu dīdžeji -, Maksis un Jēkabs, izspēlē dejojamos ritmos dokumentālas, vēsturiskas un improvizētas teorijas par Pārdaugavas vēstures lapaspusēm. Skaņas tiks ģenerētas Žaņa Lipkes memoriālā un tālāk translētas Kalnciema ielas kvartālā.

Plkst 15.00 spēlfilma “Ābols upē” (spēlfilma, 1974) režisors Aivars Freimanis, restaurēta versija

Lai gan filmā attēlota cita vieta- septiņdesmito gadu Zaķusala, bet tajā unikālos dokumentālos kadros attainota arī kādreiz Ķīpsalu raksturojošā “zudusī Rīga” ar zvejnieku ciemata kultūru un kuģīšu, laivu satiksmi Daugavā. Spēlfilma, kas uzņemta dokumentālā manierē, iespējami maz iejaucoties īstās dzīves norisēs, bet galvenos varoņus tēloja profesionāli aktieri - Akvelīna Līvmane un Ivars Kalniņš. Filmu uzņēmuši atzīti latviešu kino dokumentālisti- Aivars Freimanis un operators Dāvis Sīmanis.

Pasākumu atbalsta: Rīgas Dome

Sadarbībā ar Valsts Kinofotofono dokumentu arhīvu, www.redzidzirdilatvija.lv

Ieeja bez maksas