Zanes Neimanes personālizstāde “Āgenskalna adreses”

Kalnciema kvartāla galerijā, Kalnciema ielā 35, no 2. līdz 30. septembrim būs skatāma gleznotājas Zanes Neimanes personālizstāde “Āgenskalna adreses”.

Gleznotāja Zane Neimane dzimusi 1985. gadā Rīgā, Latvijā. Ieguvusi maģistra grādu glezniecībā (2015) un bakalaura grādu funkcionālajā dizainā (2011) Latvijas Mākslas akadēmijā. Piedalās grupu izstādēs un konkursos no 2012. gada. Personālizstādes rīko no 2019. gada.

Šajā gleznu sērijā māksliniece pilnībā attālinājusies no līdzšinējās figurālās glezniecības un fokusējusies uz dekoratīvu gleznojumu, arhitektūras tēlojumu. Tā kā Zani saista vēsturiskā koka arhitektūra un viņa pati kļuvusi par āgenskalnieti, katra atjaunotā ēka apkaimē viņai rada prieka un lepnuma sajūtu. Izstāde ir sava veida uzslava, paldies un augsts novērtējums atjaunotajiem namiem, to īpašniekiem un visiem iesaistītajiem par līdz šim paveikto Āgenskalna atdzimšanā.

Lai gan Āgenskalnā ir daudz vēsturiski nozīmīgu ēku, pārsvarā gleznoti īres un dzīvojamie nami, jo māksliniece savos darbos apzināti vēlējusies izcelt tehniski labā stāvoklī esošās koka ēkas, cenšoties atspoguļot apkaimes arhitektūras atjaunošanos un Pārdaugavas šarmu. Daži no namiem saistās arī ar personiskām izjūtām – kādā gribējies dzīvot, kāds pirms vairākiem gadiem radījis pirmo iespaidu par Āgenskalnu. No vēsturiski nozīmīgajām ēkām izcelta ir Švarcmuiža (Daugavgrīvas ielā 21 – Āgenskalna nozīmīgākā muiža no kuras vēsturiski cēlies arī Āgenskalna (Hāgenskalna) nosaukums, kad 17. gs. sākumā Heinrihs Hāgens sev uzcēla nelielu muižiņu) un Šrēdera nams (Daugavgrīvas ielā 11 – vēsturiski senākā ēka, kas saglabājusies līdz mūsdienām).

Māksliniecei izveidojusies sadarbība ar Pārdaugavas radošo centru, kas izveidojis 10 koka ēku audiogidu Āgenskalnā – Māju stāsti. Četras ēkas, kas redzamas izstādē, ir iekļautas arī audiogidā.

Mākslinieces galvenais mērķis ir ieinteresēt Rīgas iedzīvotājus atklāt Āgenskalna apkaimes vēsturi un tās dažādību. Pēc izstādes apmeklētāji aicināti doties pastaigā, sekojot Āgenskalna ceļvedī atrodamajām vietzīmēm, aplūkot gleznās redzamās adreses dzīvē, noklausīties audiogidu turpat Kalnciema kvartālā un ceļvedī pieejamos maršrutos.

Izstādes atklāšana 2. septembrī plkst. 18:00

Norises vieta: Kalnciema iela 35, Rīga

Izstāde atvērta: pirmdien – sestdien 10:00 – 18:00, svētdien – slēgts.