Ekskursijas

Kalnciema kvartāls  piedāvā ekskursijas pa Pārdaugavu un Kalnciema kvartālu gan vietējiem iedzīvotājiem, gan pilsētas viesiem.

Aktuālās ekskursijas:

„Kalnciema kvartāla maršruts” un „Pārdaugavas koka arhitektūras maršruts”.

Kalnciema kvartāls apmeklētājiem piedāvā arī patstāvīgas ekskursijas audio gida pavadībā. Audio gids Rīgas iedzīvotājiem un viesiem pieejams Kalnciema kvartāla Vīnu veikalā un kafejnīcā no pirmdienas līdz sestdienai laikā no plkst.10.00 līdz 22.00.

Kalnciema kvartāla maršruts

Rīgā koka arhitektūra bija un joprojām ir sastopama vairāk nekā jebkurā citā Eiropas pilsētā. 19. gadsimtā Rīga bija “koka pilsēta ar akmens sirdi”, un priekšpilsētās kopumā tolaik bija ap 12 000 koka ēku, no kurām šodien saglabājušās 4000 ēku.


Kalnciema kvartāla apmeklējums dod iespēju iepazīties ar Rīgas priekšpilsētām tik raksturīgās koka apbūves vēsturi un tiem izaicinājumiem, ar kādiem koka apbūvei nācies sastapties Padomju laikos un vēl arī 1990. gados, kad modernizācijas rezultātā daudzas no koka ēkām netika saudzētas. Kalnciema kvartāla pašreizējie īpašnieki bija vieni no pirmajiem, kas spēja novērtēt šā šķietami necilā kultūras mantojuma vērtību un potenciālu nākotnē, pamazām vienu pēc otras iegādājoties kopumā 6 vēsturiskās koka dzīvojamās mājas un dodot tām otru dzīvību – modernu funkciju vēsturiskā ietvarā. Šodien Pārdaugavas iedzīvotāji ir lepni par šo sakopto vēstures un kultūras mantojumu, kas veido būtisku pilsētas identitātes daļu. Šādas attieksmes veidošanos veicinājusi arī Kalnciema kvartāla publiskā pieejamība. Atšķirībā no citām Rīgas koka ēku rekonstrukcijas iniciatīvām, kuru rezultātā notikusi pamatiedzīvotāju nomaiņa un tapusi ekskluzīva privāta dzīves vide, Kalnciema kvartālā ir radīta apkaimes iedzīvotājiem un rīdziniekiem kopumā pievilcīga un draudzīga publiskā telpa, kurā pēdējos gados notiekošās radošās aktivitātes – tirdziņi, koncerti un izstādes – ikreiz pulcina simtiem un pat tūkstošiem apmeklētāju.


Kalnciema kvartāla apbūve ir veidojusies 19. un 20. gadsimta mijā, laikā, kad koka dzīvojamo ēku būvniecība Rīgas priekšpilsētās piedzīvoja savus ziedu laikus, un īsā laika posmā viena pēc otras tika uzslietas koka karkasa būves, fasādēs citējot klasicismu, nacionālo romantismu un šveiciešu stilu. Mūsu viesiem ir iespēja iepazīties ar dokumentāciju no ēku atjaunošanas darbu gaitas un pašiem klātienē piedzīvot priekšpilsētas dzīves vidi ar omulīgajām stiklotajām dārzu verandām un zaļajiem pagalmiem, apmeklēt Kalnciema kvartāla Zaļo Māju, kurā šobrīd norisinās atjaunošanas darbi, kā arī nobaudīt bioloģiski audzētus un rūpīgi gatavotus Latvijas gardumus, ko sarūpējuši vietējie zemnieki, kas katru sestdienu satopami Kalnciema kvartāla zemnieku un amatnieku tirdziņā.


Ekskursiju vada mākslas zinātniece un Rīgas arhitektūras vēstures pētniece Inga Karlštrēma. Ekskursijas garums 1.5 h. Ekskursijai ar degustāciju - cena 18 EUR personai. Ekskursijai bez degustācijas - cena 9 EUR personai. Ekskursijas valoda: LV vai ENG.

Pieņemam individuālus pasūtījumus grupām, sākot no 15 personām (epasts: kultura@kalnciemakvartals.lv ).

Pārdaugavas koka arhitektūras maršruts

Pārdaugavas koka arhitektūras maršruts piedāvā gan vietējiem, gan ārvalstu viesiem iepazīties ar Rīgas priekšpilsētām tik raksturīgo koka apbūvi un tās attīstību, sākot ar skraju un savrupu guļbūvju muižiņu būvniecību 17. un 18. gadsimtā, līdz koka dzīvojamo ēku ziedu laikiem 19. gadsimtā un 20. gadsimta sākumā, kad tās īsā laika posmā viena pēc otras tika uzslietas kā koka karkasa būves, fasādēs citējot klasicismu, nacionālo romantismu un šveiciešu stilu.


Jāatzīmē, ka Rīgā koka arhitektūra bija un joprojām ir sastopama vairāk nekā jebkurā citā Eiropas pilsētā. 19. gadsimtā Rīga bija koka pilsēta ar akmens sirdi, un priekšpilsētās kopumā tolaik bija ap 12 000 koka ēku; šodien no tām saglabājušās 4000, tādēļ pastaigā interesenti tiek informēti par tiem priekšnoteikumiem, kas ne vien kalpoja koka ēku celtniecības izplatībai priekšpilsētās, bet arī nodrošināja to saglabāšanos līdz mūsdienām. Stāstījumā atklāti arī tie izaicinājumi, ar kādiem koka arhitektūrai nācās saskarties vēl pagājušā gadsimta 90. gados, kā arī tas, kā pēdējo 15 gadu laikā pamazām ir mainījušies rīdzinieku priekšstati par dzīvi koka mājās. Pārdaugavas iedzīvotāji šodien ir lepni par šo vēstures un kultūras mantojumu, kas veido būtisku pilsētas identitātes daļu un atklājas ik uz soļa pastaigas laikā.


Ekskursijas garums 1.5 h. Cena 10 EUR personai. Ekskursijas aptuvenais garums 1,5 km, sākums – Kalnciema kvartāls, ekskursijas teritorija – Kalnciema kvartāla tuvējo ielu apkārtne. Ekskursijas valoda: LV vai ENG.

Pieņemam individuālus pasūtījumus grupām sākot no 15 personām.

kultura@kalnciemakvartals.lv